Centrum tokarskie CNC pod kątem programowania zwykle jest znacznie prostsze niż centra frezarskie – w podstawowej wersji mamy tylko 2, nie 3 osie, mamy proste cykle, mamy stosunkowo mało narzędzi zdolnych do wykonania bardzo wielu cech. Jak więc zacząć przygodę z programowaniem? Co zrobić, żeby obrabiarka numeryczna CNC wykonała przedmiot zgodnie z wolą programisty? Co, jeżeli do programowania mam zaawansowane automaty tokarskie CNC? O tym dzisiaj spróbuję trochę opowiedzieć.
Pierwsze pytanie, które należy sobie zadać, to sposób programowania: czy zrobimy to w czystym G-kodzie, w programowaniu dialogowym, czy w oprogramowaniu CAM? Każda z wersji ma swoje wady i zalety – automaty tokarskie CNC, np. bardzo popularne i cenione automaty szwajcarskiej firmy Tornos, zwykle programuje się w czystym kodzie, bo daje to największą kontrolę nad ścieżkami i pozwala na najlepszą optymalizację, a fakt, że trwa to najdłużej nie jest problemem, biorąc pod uwagę wielkoseryjną charakterystykę pracy, którą mają automaty tokarskie CNC.
Jeżeli posiadamy zwykle uniwersalne centrum tokarskie CNC, takie jak na przykład Haas ST20, korzystamy częściej z programowania dialogowego takiego, jak Haas VPS, w którym rysujemy na sterowniku profil, który chcemy uzyskać, mówimy jak go obrobić a obrabiarka numeryczna CNC sama tworzy na podstawie tego G-kod. Przyśpiesza to proces i zmniejsza próg wejścia w programowanie, bo jest w stanie wykonać to każdy, bez znajomości sterownika i g-kodu. Programowanie w CAM natomiast, stosujemy głównie wtedy, kiedy do obróbki mamy zaawansowane przedmioty wymagające operacji frezarskich, które może wykonać centrum tokarskie CNC z napędzanymi narzędziami, takie jak Haas ST20Y albo obrabiarki firmy Nakamura-Tome. CAM pozwala nam na zastosowanie zaawansowanych technik obróbki i stworzenie ścieżek skomplikowanych i bardzo wydajnych, których opis w czystym kodzie wymagałby od operatora/programisty jeszcze większych umiejętności.
Nie ważne jednak, czy chcemy programować automaty tokarskie CNC, centrum tokarskie CNC czy jest to dowolna inna obrabiarka numeryczna CNC – najpierw musimy mieć co programować. Wśród dystrybutorów obrabiarek w Polsce wyraźnie wyróżnia się Abplanalp, największa firma dostarczająca kompleksowe rozwiązania w dziedzinie obróbki, posiadająca w swojej ofercie nie tylko automaty tokarskie CNC (lub dowolna inna obrabiarka numeryczna CNC), ale też narzędzia, chłodziwa, oprogramowanie i inne. Jeżeli jednak na nową obrabiarkę nie możemy sobie pozwolić, to warto przemyśleć zakup z rynku wtórnego, na przykład poprzez portal Obrabiarka.pl, największy w Polsce serwis służący do kupna/sprzedaży obrabiarek, narzędzi i innych elementów potrzebnych przy obróbce CNC.