Przechowywanie danych w chmurze to rozwiązanie wykorzystywane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. To technologia, która wyróżnia się pod wieloma względami – jednym z nich jest wysoki poziom bezpieczeństwa zapisywanych plików.
Dane w chmurze – czym jest chmura?
Technologia cloud jest aktualnie dostępna z poziomu praktycznie dowolnego urządzenia – komputera, laptopa, tabletu, a nawet smartwatcha czy telewizora. Jak to działa i czym właściwie jest chmura danych? To nic innego jak zewnętrzny serwer, który służy do przechowywania plików lub oferowania innych usług, m.in. udostępniania mocy obliczeniowej. Dane w chmurze mogą być naprawdę różnorodne – to np. zdjęcia, filmy, pliki wykonywalne czy całe projekty. Dostęp do plików w chmurze wymaga połączenia internetem, jednak pozwala zaoszczędzić przestrzeń na dane na urządzeniach, a jednocześnie pobierać dane z dowolnego miejsca na świecie.
Dane w chmurze – jakie są zalety tego rozwiązania?
Wykorzystywanie danych w chmurze cieszy się ogromną popularnością, która wynika z kilku kluczowych zalet. Oto kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę.
- Niewielkie koszty przechowywania danych – w ramach standardowej umowy płacimy tylko za zasoby, które faktycznie wykorzystujemy, co często okazuje się bardziej opłacalne niż inwestycja w fizyczne nośniki danych czy infrastrukturę serwerową. Co więcej, wiele firm oferuje darmową wersję usług cloud do określonej pojemności.
- Wysoki poziom bezpieczeństwa – bez względu na to, czy wybieramy opcję darmową, czy płatną, możemy liczyć na solidne zabezpieczenie danych. Firmy oferujące przechowywanie w chmurze korzystają z najbardziej zaawansowanych rozwiązań z tego zakresu, dzięki czemu można cieszyć się pełną ochroną.
- Praktycznie nieograniczona pojemność – płatne chmury oferują ogromną ilość miejsca, którą można z łatwością rozszerzyć w miarę potrzeb. W efekcie można wygodnie przechowywać nawet naprawdę duże pliki czy projekty, które mogłyby nie zmieścić się na zwykłych nośnikach.
- Odciążenie używanego sprzętu – przekazanie danych do chmury zmniejsza zużycie pamięci w urządzeniach. Dzięki temu można cieszyć się dostępem do większej ilości miejsca na dysku, a także płynniejszym działaniem sprzętu.
- Tworzenie kopii zapasowych – jeden z większych plusów danych w chmurze to możliwość bezproblemowego wykonania backupów. To z kolei pozwala na zabezpieczenie danych przed usunięciem wskutek awarii czy ataku hakerów.
Czy dane w chmurze są odpowiednio zabezpieczone?
Dane w chmurze są bezpieczne z uwagi na szereg rozwiązań software’owych i hardware’owych oferowanych przez dostawców. Aby mieć pewność w tej kwestii, należy wybrać zaufaną firmę zapewniającą usługi takie jak przechowywanie danych w chmurze czy hosting prywatnej infrastruktury cloud. Dzięki temu można mieć pewność, że dane są na bieżąco monitorowane i chronione przed różnymi zagrożeniami.